Aktualności ogólne

Projekt " On the road to entrepreneurship" doceniony podwójnie

Świadectwo mProjekty europejskie od wielu lat realizowane są w Szkole Organizacji i Zarządzania. Doświadczenie i profesjonalizm prowadzonych projektów został zauważony i doceniony nie tylko przez Komisję Europejską ds. Edukacji i Kultury, ale także przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Dyrekcja szkoły oraz koordynatorki projektu pani Natalia Piekarek, Monika Żerańska i Jolanta Wilczek mają więc powód do dumy, ponieważ projekt „On the road to entrepreneurship”, który realizowały wraz z nauczycielami z Belgii, Włoch, Portugalii, Cypru został wybrany jako „Historia sukcesu” i został wyróżniony na Platformie Wyników Projektów Erasmus +.
Dodatkowo otrzymał on nominację do konkursu EDUinspiracje 2018 dla najlepszych projektów dofinansowanych przez FRSE. Tegoroczna edycja odbywa się po hasłem „Podziel się sukcesem” i jej celem jest wyłonienie najbardziej wartościowych, zwłaszcza w zakresie upowszechniania i wykorzystywania rezultatów działań, projektów dofinansowywanych z programów zarządzanych przez Fundację. Z niecierpliwością czekamy zatem na wyniki konkursu.

Najważniejszym priorytetem projektu „On the road to entrepreneurship” było rozwijanie kompetencji podstawowych, osobistych społecznych i przedsiębiorczych. Wspólną misją szkół było jak najlepsze przygotowanie uczniów do wejścia na europejski rynek pracy poprzez rozwijanie kompetencji informatycznych i językowych.
Aby rozwinąć postawy przedsiębiorcze uczniów w nowy ciekawy dla nich sposób nauczyciele zaproponowali im zabawę w „szkolne przedsiębiorstwo”. Nauczyciele starali się zainspirować uczniów do podejmowania konkretnych działań związanych z prowadzeniem uczniowskich firm, rozbudzali w nich odwagę do podejmowania wyzwań. Wszystko to pozwoliło młodzieży wcielić w życie własne pomysły, dało im impuls do bycia kreatywnym, zaangażowanym, rozwinęło w nich gotowość do podejmowania ryzyka.
W wyniku tej kreatywności i działań w projekcie powstało 6 szkolnych przedsiębiorstw, które oferują różne produkty i usługi: sole aromatyzowane z Włoch (firma KI SCIAURU), biuro turystyczno-logistycznym SOIZ-TIME, gadżety reklamowe z Belgii (firma schEppe.be), kolorowanki antystresowe na różnych przedmiotach z Węgier (firma Game of Tones), przedsiębiorstwo eventowe z Portugalii (Ted Time) oraz restauracja „Littel Tastes” prowadzona przez uczniów na Cyprze. Każde z przedsiębiorstw prowadziło swój profil na FB.

Międzynarodowa wymiana stała się okazją dla młodych ludzi, aby przyjrzeć się, w jaki sposób funkcjonowały szkolne przedsiębiorstwa w innych krajach europejskich. Uczestnicy szukali sposobów na stworzenie międzynarodowej współpracy między szkolnymi firmami. Razem zorganizowali event sportowy „On the road to EntreSPORTship” dla społeczności szkolnej i lokalnej w Portugalii. W trakcie trwania projektu młodzież miała okazję pochwalić się swoimi produktami i usługami prezentując je na stoiskach firmowych podczas międzynarodowych targów przedsiębiorstw, które odbyły się we Włoszech i Belgii oraz na Węgrzech. Dzięki temu uczniowie rozwijali europejski sposób myślenia, nawzajem się inspirowali i motywowali do dalszej pracy.
Podczas trwania projektu ponad 100 uczniów odbyło minipraktyki zawodowe w 30 różnych przedsiębiorstwach lub instytucjach. Dzięki odbyciu ich za granicą poznali funkcjonowanie przedsiębiorstw w Europie, poznali zakres obowiązków na różnych stanowiskach pracy, dowiedzieli się, jakie są niezbędne predyspozycje do wykonywanie różnych zawodów. Szkołom udało się nawiązać w ten sposób współpracę z pracodawcami, co było jednym z celów projektu
Dodatkowo dla zapewnienia rozwoju kompetencji czytania ze zrozumieniem oraz właściwemu wykorzystaniu Internetu, jako źródła informacji utworzono międzynarodowy blog „Nasza lokalna przedsiębiorczości”, który był prowadzony w języku angielskim przez uczniów. W ten sposób młodzi ludzie uczyli się także weryfikować i krytycznie oceniać zasoby Internetu.
Projekt „On the road to entrepreneurship” to także intensywna praca nauczycieli, którzy podczas 3 spotkań roboczych w Polsce, Portugalii i we Włoszech uczestniczyli w warsztatach rozwijających ich metody pracy z uczniami. Jednym z głównych celów projektów było wypracowanie, testowanie i ewaluacja 18 konspektów, które mają za zadanie wspierać pracę nauczycieli przedsiębiorczości i przedmiotów zawodowych. Konspekty zostały podzielone na trzy obszary tematyczne: marketing, komunikacja i zarządzanie. Aby uczynić ich bardziej uniwersalnymi i użytecznymi dla szerszej grupy odbiorców, są one opracowane także w języku angielskim.
Poprzez prowadzenie projektu i realizację jego celów nauczyciele udoskonalili własną metodologię pracy z wykorzystaniem IT, poznali techniki motywujące w innych krajach, poznali nowe rozwiązania organizacyjno-techniczne, uczyli się pracy w międzynawowym zespole, poszerzali własne horyzonty.

baner kampania społeczna 

unia

rodo

innowacyjna szkoła

SOIZ TV

soiztv

2020 tarcze

 

baner vulcan

facebook

  

twitter

 

instagram

Galeria

Dzwonki

  Lekcje Przerwy     Lekcje Przerwy
1 8.00-8.45 5 minut   5 11.35-12.20 5 minut
2 8.50-9.35 10 minut   6 12.25-13.10 5 minut
3 9.45-10.30 5 minut   7 13.15-14.00 5 minut
4 10.35-11.20 15 minut   8 14.05-14.50  

 

 

Skontaktuj się z Nami

ul. Mała Łąka 10, 43-400 Cieszyn

tel./fax. 33 851 46 88, tel 33 482 78 82

email: sekretariat@soiz.pl

Więcej...