Aktualności ogólne

Londyńska przygoda życia

after8 mSzkoła Organizacji i Zarządzania w Cieszynie już po raz czwarty realizuje unijny projekt POWER E+ 2018-2020 związany ze stażami zagranicznymi dla swojej młodzieży.

Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Jego koordynatorem jest wicedyrektor szkoły mgr Anna Chamot.
W ramach tego projektu w bieżącym roku szkolnym 16 uczniów technikum logistycznego brało udział w programie przygotowawczym, w ramach którego odbyły się zajęcia z native speakerem i nauczycielami języka angielskiego w zakresie różnic kulturowych, poruszania się środkami komunikacji miejskiej po Londynie i swobodnej konwersacji w języku angielskim.
Po ekscytującym locie i pierwszym przełamaniu barier w rodzinach goszczących młodzież uczestniczyła w warsztatach kulturowych w ADC College prowadzonych przez opiekuna pana Barłomieja Michalskiego. Uczniowie dowiedzieli się, że najważniejsze podczas praktyk są: body language (mowa ciała), open mind (otwarty umysł) i common sense (zdrowy rozsądek). Ćwiczyła także zwroty w języku angielskim, które mogły przydać się w nadchodzących dwóch tygodniach.
Uczniowie pracowali w firmach zajmujących się sprzedażą akcesoriów telefonicznych i rzeczy na cele charytatywne. W trakcie pracy mieli okazję obsługiwać kasy fiskalne, bezpośrednio rozmawiać z klientami, segregować i wykładać towar na półki, układać zapasy w magazynie oraz wykonywać inne drobne prace. Po kilku dniach przyszedł czas na mentoring w ADC College. Podczas rozmów z angielskimi mentorami młodzi ludzie opowiedzieli o swoich warunkach mieszkaniowych i miejscach pracy. Wypełnili też krótką ankietę, a mentorzy ocenili ich poziom języka angielskiego i świadomość różnic międzykulurowych. Wszyscy zaprezentowali się od jak najlepszej strony.
Po całym tygodniu pracy uczniowie wraz z nauczycielami ruszyli eksplorować Londyn. Zobaczyli zmianę warty przed pałacem Buckingham, Big Bena w remoncie i wystawy w Natural History Museum. Po zwiedzaniu zabytków wszyscy podjęli wyzwanie przejazdu gondolami nad Tamizą. Nie tylko widoki zapierały dech w piersiach. Mocnych wrażeń dostarczył również wiatr, który silnie kołysał gondolami. Po tych ekscytujących chwilach grupa udała się na Camden Town w celu zakosztowania kuchni całego świata.
Londyńska przygoda szybko dobiegła końca i przyszedł czas na pożegnalne spotkanie w ADC College, podczas którego młodzież otrzymała certyfikaty poświadczające odbycie praktyk zagranicznych. Od opiekuna otrzymała pochwały za dobrą organizację, zgranie, punktualność i pracowitość.
W podróż powrotną uczniowie spakowali do walizek nie tylko pamiątki z Londynu, ale przede wszystkim wspomnienia niezapomnianych chwil i przygód. Oto kilka uczniowskich relacji:
„W firmie British Heart Foundation miałyśmy nowe wyzwania takie jak rozmowa z klientem, sortowanie i wycena towaru, uzupełnianie go w sklepie i wypisywanie dokumentów. Angielska supervisor Melini Sanyasi pochwaliła nasze zaangażowanie w pracę oraz poziom język angielskiego. Dzięki przyjaznemu personelowi szybko zaaklimatyzowałyśmy się w firmie.” Celina Piekarska i Julia Grzesik, 3L
„Wraz z kolegami miałem praktyki w firmie A2Z Accessories handlującej licznymi akcesoriami komórkowymi. Zostaliśmy zaznajomieni z taktyką firmy i mieliśmy okazję zarządzać pracą grupy. Międzynarodowa ekipa była przyjaźnie do nas nastawiona, otwarta i chętna do pomocy.” Maciek Piątek, 3L
„Pracowałem jako kasjer w sklepie RSPCA, w którym znajduje się wszystko: od malutkich zabawek po ogromne szafy. Praca ta nie nastręczała mi większych problemów, natomiast największą trudnością było dla mnie przełamanie barier językowych i kulturowych. Atmosfera w pracy była przyjazna i sympatyczna, w efekcie czego odbywanie praktyk było dla mnie czystą przyjemnością.” Karol Raszka, 3L
Dla wszystkich uczniów SOiZ praktyki zagraniczne w Londynie były przygodą życia. Umożliwiły im rozwijanie kompetencji zawodowych, osobistych i językowych w praktyce, a także pozwoliły poszerzyć horyzonty myślowe. Praktyki te to świetny start na europejskim rynku pracy.
Nauczycielki: Beata Kukuczka i Monika Żerańska

baner kampania społeczna 

unia

rodo

innowacyjna szkoła

SOIZ TV

soiztv

2020 tarcze

 

baner vulcan

facebook

  

twitter

 

instagram

Galeria

Dzwonki

  Lekcje Przerwy     Lekcje Przerwy
1 8.00-8.45 5 minut   5 11.35-12.20 5 minut
2 8.50-9.35 10 minut   6 12.25-13.10 5 minut
3 9.45-10.30 5 minut   7 13.15-14.00 5 minut
4 10.35-11.20 15 minut   8 14.05-14.50  

 

 

Skontaktuj się z Nami

ul. Mała Łąka 10, 43-400 Cieszyn

tel./fax. 33 851 46 88, tel 33 482 78 82

email: sekretariat@soiz.pl

Więcej...