Aktualności ogólne
„Śląsk cieszyński w latach wojny i okupacji 1939 – 1945”
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 14, październik 2009 00:00
„Śląsk cieszyński w latach wojny i okupacji 1939 – 1945”
8.10. 2009, czwartek
Zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę zorganizowaną przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej w porozumieniu z Książnicą Cieszyńską w ramach projektu Pamięć nocy – pamięć dni. Wycieczka miała charakter zarówno naukowy, jak i turystyczny.
Najpierw udaliśmy się do Dębowca, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca zrzut Cichociemnych. O ich działalności opowiedział nam przewodnik. Następnie odwiedziliśmy zupełnie nam nieznaną miejscowość Żywocice – miejsce masowej egzekucji mieszkańców wsi i dziesiątek walczących o nią policjantów. Tu nastąpiło złożenie kwiatów oraz zwiedzanie muzeum. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy też wspomnień Polaka - kombatanta, który przeżył wojnę i był świadkiem dokonanego w tej miejscowości mordu. Z Żywocic pojechaliśmy do Goleszowa. Z prelekcji dowiedzieliśmy się o funkcjonującym tu w czasie wojny obozie pracy i panujących tam warunkach. Mieliśmy też możliwość obejrzenia, jeszcze nieotwartej dla zwiedzających, Izby Oświęcimskiej, w której znajdują się, pochodzące z okresu wojny, sprzęty i przedmioty codziennego użytku. Najciekawsze są kopie obrazów wykonanych przez jednego z więźniów na ścianach budynku. Ostatnim punktem programu wycieczki był przejazd pod zabytkowy schron z 1939 w Cieszynie Boguszowicach. Wydał nam się on bardzo mały, trudno sobie wyobrazić, by mógł pomieścić żołnierzy gotowych do walki. W plenerze odbyła się rozmowa z rekonstruktorami IV Pułku Strzelców Podhalańskich, połączona z ekspozycją umundurowania i pokazem broni. Na zakończenie zasiedliśmy do tradycyjnej grochówki.
Wycieczka pozwoliła uczniom z różnych szkół bliżej się poznać, zwiedzić ciekawe miejsca i uzyskać wiele o informacji „prosto ze źródeł”. To bardzo cenna inicjatywa. Na pewno chętnie skorzystamy z kolejnej takiej propozycji.