TECHNIK RACHUNKOWOŚCI
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 16, kwiecień 2015 09:57
Zawód: TECHNIK RACHUNKOWOŚCI
Podbudowa: szkoła średnia
Cykl kształcenia
• nauka w zawodzie technik rachunkowości (4 semestry)
• zajęcia odbywają się w systemie zaocznym
• organizacja nauki w szkole umożliwia zdobycie dyplomu technika rachunkowości bez ograniczeń wieku, przerywania dotychczasowego zatrudnienia oraz studiów przez słuchaczy.
W tym zawodzie wyodrębniono dwie kwalifikacje:
A.36. Prowadzenie rachunkowości
A.65. Rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych
Zgodnie z podstawą programową kształcenia w tym zawodzie technik rachunkowości po zdaniu egzaminu z kwalifikacji w zawodzie i po ukończeniu szkoły słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły policealnej i dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie TECHNIK RACHUNKOWOŚCI.
SOIZ jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym upoważnionym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną do przeprowadzania państwowych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w części teoretycznej i praktycznej. Zdanie egzaminu państwowego jest potwierdzone dyplomem, jak również certyfikatem w języku angielskim (EUROPASS) honorowanym przez pracodawców w krajach Unii Europejskiej.
TECHNIK RACHUNKOWOŚCI prowadzi rejestr transakcji finansowych przedsiębiorstw i sprawdza dokładność dokumentów i rejestrów, wykonuje różnego rodzaju rozliczenia, bilanse, raporty finansowe w oparciu o przepisy prawa podatkowego, dokonuje rozliczeń z fiskusem, ewidencjonuje dokumenty finansowe, rachunki, faktury, dba o ich obieg w firmie, formy i terminy płatności.
WYBRANE PRZEDMIOTY:
Podstawy przedsiębiorczości
Działalność gospodarcza w branży ekonomicznej
Język obcy w rachunkowości
Rachunkowość finansowa
Wynagrodzenia i podatki
Biuro rachunkowe
Dokumentacja biurowa
Biuro wynagrodzeń i podatków
Perspektywy pracy:
Technik rachunkowości może znaleźć zatrudnienie w działach finansowo-księgowych wszystkich przedsiębiorstw oraz w instytucjach typowo finansowych, czyli w bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, urzędach skarbowych i innych firmach: m.in. jako księgowy, specjalista ds. finansów, specjalista ds. kadr i płac. Może też prowadzić własną działalność gospodarczą.
WYMAGANE DOKUMENTY:
• Podanie o przyjęcie do SZKOŁY DLA DOROSŁYCH (do odbioru w sekretariacie szkoły lub do pobrania ze strony internetowej- formularze),
• świadectwo ukończenia szkoły średniej (nie jest wymagana matura)
• zaświadczenie lekarskie
• 2 zdjęcia.