Dowiedz się więcej o naszych ostatnich projektach i praktykach zagranicznych.
Projekt odbył się w terminie: 01.09.2015 – 31.08.2017
Główną ideą projektu „Przedsiębiorcza młodzież w Europie bez granic” prowadzonego przez szkoły z Polski, Włoch, Belgii, Turcji, Niemiec, Łotwy i Hiszpanii, było wprowadzenie młodzieży w świat przedsiębiorczości i biznesu nie tylko we własnym kraju, ale także w innych krajach unii europejskiej. W związku z tym w każdej szkole, biorącej udział w projekcie, powstały grupy młodych przedsiębiorców “Young Fledgling Entrepreneurs”, które stworzyły szkolne przedsiębiorstwa. Każde z nich utworzyło swoją stronę internetową lub swój profil na Facebooku. Dzięki prowadzeniu takich stron uczniowie mogli śledzić działania innych firm, współpracować czy widzieć postępy produkcji. Nauczyciele pełnili w nich jedynie rolę doradców i konsultantów.
Prowadząc szkolne firmy uczniowie uczyli się krok po kroku w jaki sposób funkcjonuje firma, poznawali podstawy rachunkowości, marketingu, planowania oraz mechanizmy sprzedaży. Dzięki prowadzeniu własnych szkolnych przedsiębiorstw nauka przedmiotów ekonomicznych odbywała się w praktyce a nie szkolnej ławce.
Podczas spotkań uczniowie zwiedzali lokalne przedsiębiorstwa i w atrakcyjny sposób poznali mechanizmy funkcjonowania przedsiębiorstw w innych krajach europejskich. Mieli także okazję spotkać i porozmawiać z prawdziwymi przedsiębiorcami. Poznali charakterystykę europejskich rynków pracy. Uczestnictwo w międzynarodowych warsztatach „Linia produkcyjna” wzmocniło umiejętność pracy i komunikacji w zespole międzynarodowym oraz dodatkowo rozwinęło zdolności manualne uczniów, oraz wpłynęło na rozwój ich kreatywności. Dodatkowo zorganizowane zostały warsztaty na temat: “Tworzenia dokumentów aplikacyjnych”, “PR w firmach”, “Efektywnego poszukiwania pracy” oraz warsztaty praktyczne ”Body Language”. Podczas każdego spotkania młodzież przedstawiała raporty “Progress of the company”, dotyczące działań własnych firm oraz dzieliła się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z innymi uczestnikami projektu. Efekty pracy młodych przedsiębiorców zostały zaprezentowane lokalnej społeczności dzięki zorganizowaniu Targów Szkolnych Przedsiębiorstw.
Dzięki projektowi uczniowie poznali w jaki sposób funkcjonuje przedsiębiorstwo i w przyszłości będą mieli większe szanse, aby stać się prawdziwymi przedsiębiorcami. W głównej mierze chodziło o to, aby pobudzić młodzież do podejmowania własnych inicjatyw. Uczniowie uczyli się samodzielności, zaradności i odpowiedzialności. Uczestnicy projektu podnieśli swoje kompetencje językowe, szczególnie w dziedzinie języka biznesowego. Realizacja projektu w widoczny sposób wpłynęła na atrakcyjność szkół na rynku edukacyjnym.